Borusanlılar Anlatıyor
Lale Ergin
Strateji, İş Geliştirme ve İnovasyon Başkanı
Borusan, daima en iyinin peşinden koşan, bir adım önde olma vizyonuna sıkı sıkıya sarılmış, değerlerinden taviz vermeyen, çalışanlarına ve topluma değer katan, profesyonel yönetimi ile örnek gösterilen bir kurumdur. Oyunun kuralının "sürekli değişim ve bu değişime adaptasyon" olduğu günümüzde, Borusan gibi kendini daima yenileyen ve geliştiren bir Grup'ta çalışmak da şüphesiz önemli bir ayrıcalıktır.

Bu ailenin bir parçası olmak, yani diğer bir değişle gerçek bir "Borusanlı" olmak için çalışkan, dürüst, başarma azmi ve hırsı yüksek, bireysel inisiyatif kullanabilen, değişime açık ve hatta değişime öncülük eden, dünya vatandaşları olmak gerekiyor.

18 yılı aşkın bir süredir, gelişime açık bir çalışma ortamı yaratan, kişisel ve iş kalitesi yüksek olan çalışanları bünyesinde barındıran Borusan ailesinin bir üyesi olmaktan son derece mutluyum.
Tuğba Paşalı
Borusan Lojistik – Organizasyonel Gelişim ve Destek Fonksiyonlar Genel Müdür Yardımcısı
15 yıl önce, üniversiteden mezun olmak üzereyken hem yeni bir hayata başlamanın heyecanı hem de doğru seçim yapmanın endişelerini bir arada yaşadığım zamanlarda pek çok şirketi araştırma fırsatım oldu. “Benim için hangisi en doğrusu?” diye sorduğumda Borusan Grubu’nda ön plana çıkan açıklık, dürüstlük, samimiyet ve adil olmak ilkeleri beni en çok etkileyen değerler oldu.

Burada, bir şirketin vizyonumu nasıl genişlettiğini, işimi geliştirmemi nasıl sağladığını ve çalışanlarını karar mekanizmasının merkezine yerleştirirken “önce insana” odaklanarak nasıl başarıya ulaşıldığını gördüm.

Yaptığınız işin yarattığı değeri görebildiğiniz ve ölçebildiğiniz Borusan Grubu, en üst kademeden en alt kademeye kadar herkesin tutku ve mücadele ile çalıştığı bir ortam sunuyor. İşte bu yüzden “Borusanlı Olmak” ve Borusan’da olmak size farklı olduğunuzu hissettiriyor.
Göktuğ Yılgenci
Benim Filom – Özel Projeler Müdürü
1997 yılında Türkiye’nin Cumhuriyet döneminde yetiştirdiği sayılı vizyoner sanayici ve iş adamlarından Asım Kocabıyık’ın emekleriyle kurulmuş Borusan Grubu’na katıldım ve Türkiye ekonomisinin dinamosu olan, farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmada Yeni Nesil Yetenek olarak çalışmaya başladım.

Borusan’ın insan ve gelişim odaklı İK politikası, Türkiye’ye vizyoner liderler yetiştirme misyonu sayesinde 19 yıl boyunca her zaman kendimi yenileyebileceğim bir çalışma ortamında bulunma şansı yakaladım. 19 yıl önce başladığım bu yolculukta aldığım eğitimler, sağlanan gelişim olanakları ve Borusan kültürü sayesinde 19 yıl sonra bile önümdeki gelişim yollarının halen açık olduğunu görebiliyorum. Yeni Nesil Yetenek olarak katıldığım grupta diğer çalışanlardan farklı olarak, aldığınız daha fazla ve köklü eğitim sayesinde her an bir adım öteye geçecek fırsatı bulabiliyorsunuz. Bu da insana müthiş bir güven veriyor.

Borusan her zaman gelişime öncülük eden, kendisini ve çevresini geliştirerek değiştiren; çalışanlarına, iş ortaklarına ve topluma değer katmak için çalışan lider bir kurum. Vizyonu dünya değişirken bu değişimi yakalamak ve ilerisine geçmek olan Borusan’da her günüm sanki ilk günümmüş gibi çalışmaktan mutluluk duyuyorum.
Bahadır Güven
Borusan Mannesmann – Teknoloji Mühendisi
Borusan ailesine 2015 Yeni Nesil Yetenek programı ile katıldım. Borusan Grubu Yeni Nesil Yetenek sürecinde; köklü bir kültürün parçası olmakla beraber güven, motivasyon ve neşe duyduğum bir ortamda çalışma fırsatı yakaladım. Ayrıca kişisel gelişim eğitimleri ile kendimi tanıyıp, değişim ve gelişimime yön verebilme olanağı bulurken, mentorluk eğitimleri ile her anlamda gelişim fırsatı yakaladım. İş yapış şekli üzerine verilen eğitimler ile iş hayatına kolay adaptasyon sağlanırken; zamanı, süreci yönetmek ve sorumluluk almak gibi anahtar becerileri geliştirmeyi öğrendim.

Gelişimi ve geliştirmeyi bir kültür olarak benimsemiş ve geribildirime açık bir ekibin parçası olmak Borusan Grubu’nun sağladığı diğer avantajlar arasında yer alıyor. İş hayatına yeni başlayan biri olarak güçlü, verilere dayalı emin bir şekilde çalışabilmeyi Borusan’daki 6 sigma bakış açısıyla her gün tecrübe ediyorum. Borusan’ın Yeni Nesil Yetenekler’inden biri olarak bizlere sunulan yoğun eğitim programları ve sosyal etkinliklerle de Borusanlı olmanın kendi gelişimim için ayrıcalıklı olduğunu hissediyorum.
Burak Göçmen
Borusan Mannesmann – Boru/Üretim Müdürü
Bundan 10 sene önce henüz yeni mezun olmuş bir öğrenciyken, o zamanki adı olan “MT (yönetici adayı) programı” ile tanıştığım Borusan, ilk günümden şu an geldiğim ana kadar sürekli olarak kendimi özel hissetmemi sağlayacak yollar bulmayı başardı.

İş hayatına başladığım ilk yıllarımı, zamanımın neredeyse yüzde 10’luk bir kısmında farklı konulardaki eğitimlere katılarak geçirdim. Borusan’ın sıkı mülakat koşulları şu an geri dönüp baktığımda çok daha anlamlı geliyor. “Çok iyi adayları al, çok iyi eğit ve donat, sonrasında çok iyi birer lider yap” anlayışının bu şirkette gerçek anlamda hayat bulduğuna şahit oluyorum.
Sosyal
Twitter
Instagram
Haberdar Ol
Borusan'ın son gelişmeleri ve haberleri almak için aşağıdaki formu doldurunuz.
Borusan’dan e-posta almayı onaylıyorum.
Borusan Holding Logo Borusan Holding Logo
Copyright © 2015 | Bilgi Toplumu Hizmetleri
Copyright © 2015 Borusan Holding FooterLine Bilgi Toplumu Hizmetleri