Borusan İstanbul
Filarmoni Orkestrası

Avrupa'nın gelecek vaat eden orkestrası: BİFO

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, çoksesli müziğin ülkemizde daha geniş kitleler tarafından benimsenmesine katkıda bulunmak amacıyla, 1999 yılında Onursal Şefi Gürer Aykal yönetiminde kuruldu. BİFO adıyla ilk konserini Yıldız Sarayı Silahhane Binası’nda veren orkestra, o tarihten bu yana İstanbul konserlerinin yanı sıra Anadolu ve yurtdışı turnelerinde birçok yıldız soliste eşlik ediyor.

Filarmoni orkestrasına geçişin temelleri, 1993 yılında çalışmalarına başlayan Borusan Oda Orkestrası ile atıldı. Yurtiçinde ve yurtdışında büyük başarılar kazanan Borusan Oda Orkestrası, 1999 yılında nitelik ve nicelik bakımından geliştirilerek senfonik bir orkestraya dönüştürüldü. Müzik yönetmenliği ve sürekli şefliğine de Gürer Aykal getirildi. Kurulduğundan bu yana büyük başarılara imza atan orkestra, 2008–2009 sezonunda sanat yönetmeni ve sürekli şef olarak Viyanalı Sascha Goetzel’le çalışmaya başladı. Orkestra, repertuarına ve vizyonuna birçok yenilik getiren Goetzel’le ilk konserini Ocak 2009’da verdi.

Avrupa’nın gelecek vaat eden orkestralarından biri olmak vizyonuyla hareket eden Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 2003 yılından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) İstanbul Film, Tiyatro ve Müzik festivallerinin sürekli orkestrası olarak sahne aldı.

Kurulduğundan bu yana büyük başarılara imza atan BİFO, Avrupa’nın gelecek vaat eden orkestralarından biri olmak vizyonuyla çalışıyor.

Orkestranın 2010 yılında kaydettiği uluslararası ilk CD, Türkiye ve Avrupa’daki müzikseverlere yönelik olarak hazırlandı. Şef Sascha Goetzel’in yönetimindeki orkestra; Respighi, Hindemith ve Schmitt’in eserlerini, Doğu esintilerine yer vererek yorumluyor. CD’nin yanı sıra; programdaki parçaların esin kaynağına uygun olarak tasarlanan, dört ayrı dildeki 40 sayfalık kitapçık da dinleyicilerin arşivlerine sunuluyor. 2012 yılı başında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Haziran 2011’de kaydettiği Music from the Machine Age adlı ikinci albümü de tüm dünyada satışa sunuldu.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olduğu 2010 yılında, Avrupa’nın en önemli ve saygın müzik etkinliği olan Salzburg Müzik Festivali açılış etkinlikleri kapsamında görkemli bir konser verdi. BİFO Sanat Yönetmeni ve Sürekli Şefi Sascha Goetzel yönetiminde 25 Temmuz 2010’da gerçekleşen ve dünyanın sayılı piyanistlerinden Fazıl Say’ın solist olarak katıldığı konser Avusturya basınında övgüyle karşılandı.

5. kuruluş yılını kutladığı 2014 yılında ise BİFO, şef Sascha Goetzel’in yönetiminde BBC Proms kapsamında Londra’daki tarihi konser salonu Royal Albert Hall’da binlerce klasik müziksevere olağanüstü bir konser verdi. 120 yıldır gerçekleştirilen festivalde konser veren BİFO 6.000 klasiksevere ulaştı ve performansıyla uluslararası eleştirmenlerden tam not aldı.

BİFO’nun Sascha Goetzel şefliğinde kaydettiği üçüncü CD’sinin lansmanı da Londra’da BBC Proms konseri sonrası yapıldı.

Sosyal
Twitter
Instagram
Haberdar Ol
Borusan'ın son gelişmeleri ve haberleri almak için aşağıdaki formu doldurunuz.
Borusan’dan e-posta almayı onaylıyorum.
Borusan Holding Logo Borusan Holding Logo
Copyright © 2015 | Bilgi Toplumu Hizmetleri
Copyright © 2015 Borusan Holding FooterLine Bilgi Toplumu Hizmetleri